
INFORMACJE OGÓLNE:
Rodzaj studiów: wyższe zawodowe
Profil studiów: praktyczny
Tytuł zawodowy: licencjat
Czas trwania: 6 semestrów
Język: studia prowadzone w całości w języku polskim
Forma studiów: niestacjonarne
Możliwości dalszego kształcenia: studia drugiego stopnia (np. zdrowie publiczne - specjalność ratownictwo medyczne), kształcenie podyplomowe
Wymogi związane z ukończeniem studiów
Warunkiem ukończenia studiów i otrzymania tytułu zawodowego licencjata ratownictwa medycznego jest zrealizowanie programu studiów, uzyskanie wszystkich zaliczeń, zdanie wszystkich egzaminów z przedmiotów przewidzianych w planie studiów, zaliczenie praktyk oraz napisanie i obrona pracy licencjackiej. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie w toku studiów 180 punktów ECTS.Praktyki zawodowe
Studenci odbywać będą praktyki zawodowe w zespołach Ratownictwa Medycznego, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Celem praktyk jest m.in. kształtowanie umiejętności rozpoznawania różnicowego i diagnostyki stanów chorobowych, kształtowanie postawy samodzielnego i twórczego rozwiązywania problemów, wzbogacenie oraz usystematyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu: zabiegów technik medycznych, transportu chorego w stanie zagrożenia życia, technik resuscytacji ( BLS, ALS ), wpływu choroby na funkcjonowanie chorego i jego rodziny, komunikowania się i współpracy z chorym i jego rodziną.
O koncepcji kształcenia i kwalifikacji absolwentów
Celem kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne jest przygotowanie kompetentnego pracownika jednostek ratownictwa medycznego, funkcjonujących w ramach tworzonego systemu zintegrowanego ratownictwa medycznego.
Dyscyplina naukowa
Dyscyplina naukowa: nauki medyczne
Dziedzina nauki
Dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu
Program nauczania
Przy opracowywaniu programu nauczania oparto się o wzorce międzynarodowe, w tym nowoczesne programy nauczania ratowników medycznych w wiodących uczelniach amerykańskich. W oparciu o Programme Specification University of Worcester – Paramedic Studies/Programme June 2010, Benchmark Statement Paramedic Science Health Care Programmes Quality Assurance Agency for Higher Education 2004 oraz wytyczne europejskiej rady resuscytacji przygotowano efekty kształcenia dla kierunku ratownictwo medyczne. Wymienione materiały pozwoliły ujednolicić proces kształcenia w Europie, a zawarte w nich treści stanowiły podstawę do tworzenia programu kształcenia.
Program nauczania na kierunku Ratownictwo Medyczne obejmuje m.in.:
Moduły ogólne: Język obcy (angielski), Technologie informacyjne, Propedeutyka prawa z elementami prawa z zakresu własności intelektualnej, Psychologia medyczna, Socjologia medyczna
Moduły podstawowe: : Biochemia i biofizyka, Elementy farmakologii z toksykologią kliniczną, Higiena i epidemiologia, Biologia i mikrobiologia, Nauki o człowieku, Patofizjologia
Moduły kierunkowe: : Medycyna katastrof, Wybrane aspekty chorób neurologicznych w praktyce ratownika medycznego, Wybrane aspekty chorób psychiatrycznych w praktyce ratownika medycznego, Wybrane aspekty internistyczne w praktyce ratownika medycznego, Wybrane aspekty chirurgiczne w praktyce ratownika medycznego, Wybrane zagadnienia z intensywnej terapii i zasad leczenia bólu w praktyce ratownika medycznego, Wybrane zagadnienia z traumatologii w praktyce ratownika medycznego, Wybrane zagadnienia z ginekologii i położnictwa w praktyce ratownika medycznego, Wybrane zagadnienia z pediatrii w praktyce ratownika medycznego, Kwalifikowana pierwsza pomoc, Pierwsza pomoc, Medyczne czynności ratunkowe, Medycyna ratunkowa.
Sylwetka absolwenta
Absolwent powinien posiadać wiedzę ogólną z zakresu nauk społecznych oraz wiedzę specjalistyczną i umiejętności z zakresu nauk medycznych – w szczególności medycznych czynności ratunkowych wykonywanych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego u dorosłych i dzieci, niezależnie od ich przyczyny. Absolwent powinien posiadać umiejętności samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym: oceny stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania; układania pacjenta w pozycji właściwej dla rodzaju schorzenia lub odniesionych obrażeń; prowadzenia podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci; bezprzyrządowego przywracania drożności dróg oddechowych; przyrządowego przywracania drożności dróg oddechowych z zastosowaniem: rurki ustno-gardłowej oraz rurki nosowo-gardłowej; podawania tlenu; wspomagania oddechu lub prowadzenia wentylacji zastępczej z użyciem: maski twarzowej, zastawki oddechowej, worka samorozprążalnego oraz respiratora transportowego; intubacji dotchawiczej w laryngoskopii bezpośredniej w nagłym zatrzymaniu krążenia przez usta, bez użycia środków zwiotczających oraz prowadzenia wentylacji zastępczej z użyciem zastawki i worka samorozprężalnego; intubacji dotchawiczej w nagłym zatrzymaniu krążenia rurką dwuświatłową; wykonywania konikopunkcji przy braku możliwości wykonania intubacji; wykonywania defibrylacji ręcznej pod kontrolą EKG; wykonywania defibrylacji automatycznej; wykonywania EKG; monitorowania czynności układu oddechowego; monitorowania czynności układu krwionośnego; wykonywania kaniulacji żył obwodowych kończyn górnych i dolnych; podawania leków drogą dożylną, domięśniową, podskórną, dotchawiczą i wziewną oraz doszpikową – przy użyciu igły automatycznej; oceny świadomości pacjenta według skali Glasgow oraz oceny szerokości źrenic i ich reakcji na światło; nakłucia jamy opłucnowej w odmie prężnej potwierdzonej badaniem fizykalnym; cewnikowania pęcherza moczowego; zakładania sondy żołądkowej; pobierania krwi żylnej i włośniczkowej do badań laboratoryjnych; oznaczania stężenia glukozy przy użyciu gleukometru; opatrywania ran; unieruchamiania złamań, zwichnięć i skręceń; unieruchamiania kręgosłupa a szczególnie odcinka szyjnego; odebrania porodu nagłego w warunkach pozaszpitalnych; segregacji medycznej w przypadku zdarzeń masowych i katastrof; podejmowania działań profilaktycznych w celu ograniczenia skutków zdrowotnych zdarzenia oraz przygotowania pacjenta i sprawowania opieki medycznej podczas transportu.
O miejscach zatrudnienia absolwentów
Absolwent kierunku uzyska możliwość wykonywania zawodu ratownika medycznego samodzielnie lub pod nadzorem lekarza w takich instytucjach jak:
- • szpitalne oddziały ratunkowe,
- • centra powiadamiania ratunkowego,
- • zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego,
- • niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej świadczące usługi medyczne w ramach zabezpieczenie medycznego imprez masowych,
- • lotnicze zespoły ratownictwa medycznego,
- • jednostki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego,
- • przyzakładowe jednostki ratownictwa medycznego,
- • jednostki prowadzące edukację w zakresie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy,
- • organy administracji samorządowej i rządowej wykonujące zadania w zakresie systemu ratownictwa medycznego:
- • wojsko polskie
- • policja
- • straż miejska
- • górskie ochotnicze pogotowie ratunkowe
- • wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe
Możliwości zatrudnienia określone są w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006r. Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410 Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20061911410
Kadra
Collegium Masoviense - Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu posiada bazę dydaktyczną odpowiednią do kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne. Zajęcia kierunkowe odbywają się w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt ratownictwa medycznego, co zapewnia efektywną i prawidłową realizację celów kształcenia.
Student kierunku ratownictwo medyczne zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie wykonywania podstawowych zabiegów takich jak: iniekcje, wkłucia, wymiana cewnika, pobieranie krwi żylnej i tętniczej, podnoszenie pacjenta zgodnie z zasadami ergonomii, wykonywanie podstawowej toalety pacjenta oraz wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe odbywają się w renomowanych placówkach medycznych wybranych przez uczelnię z uwagi na pełen profil świadczeń zdrowotnych udzielanych w stanach nagłych. Dzięki temu studenci zdobywają wiedzę i doświadczenie w oddziałach szpitalnych, szpitalnych oddziałach ratunkowych i w zespołach ratownictwa medycznego, co umożliwia pełne przygotowanie do wykonywanego zawodu i osiągnięcie efektów kształcenia niemożliwych do zrealizowania bez udziału pacjenta.
Kadrę naukową kierunku tworzą nauczyciele akademiccy ze znaczącym i uznanym doświadczeniem naukowym i zawodowym w zakresie nauk medycznych i innych nauk związanych z kierunkiem ratownictwo medyczne. Nauczyciele akademiccy prowadzący ćwiczenia w pracowniach i zajęcia praktyczne w jednostkach medycznych posiadają duże praktyczne doświadczenie, odpowiedni staż pracy w jednostkach państwowego systemu ratownictwa medycznego, takich jak: zespoły ratownictwa medycznego, zespoły lotniczego pogotowia ratunkowego, szpitalnego oddziału ratunkowego. Uczestniczą w konferencjach naukowych, sympozjach oraz ogólnopolskich i międzynarodowych mistrzostwach ratownictwa medycznego.
O sposobie ubiegania się o przyjęcie na studia
Aby zostać wpisanym na listę studentów należy pomyślnie przejść przez proces rekrutacji tj. złożyć w Dziekanacie Uczelni komplet odpowiednich dokumentów oraz dostarczyć potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej. Informację o wpisaniu na listę studentów student otrzymuje za pośrednictwem Wirtualnego Dziekanatu.
Dokumenty należy składać w dziekanacie:
Budynek Uczelni ul. G. Narutowicza 35, II piętro, pokój nr 17
W przypadku pytań prosimy pisać na adres e-mail: rekrutacja@cm.edu.pl
tel. 730 111 020
fax. (46) 855 46 64
Telefon czynny w godzinach otwarcia Dziekanatu:
Dziekanat czynny dla studentów:
Dzień | Godziny |
Poniedziałek | NIECZYNNY |
Wtorek | 10:00 - 16:00 |
Środa | DZIEŃ WEWNĘTRZNY |
Czwartek | 10:00 - 16:00 |
Piątek | 10:00 - 16:00 |
Sobota | 09:00 - 17:00 |
Niedziela | WYŁĄCZNIE PO UZGODNIENIU |
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie na studia. Przy składaniu dokumentacji wniosek winien być wydrukowany i podpisany,
- świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis),
- w przypadku studiów II stopnia (magisterskich) - kserokopia dyplomu ukończenia studiów zawodowych (oryginał do wglądu),
- dowód osobisty do wglądu, w celu potwierdzenia tożsamości oraz poprawności danych zawartych w podaniu,orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia nauki na wybranym kierunku Pobierz wzór formularza - wystawione przez Lekarza Medycyny Pracy; przed wizytą u lekarza należy udać się do Dziekanatu Collegium Masoviense w celu wypełnienia skierowania,
- kserokopia książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych z wynikami badania na obecność pałeczek Salmonella i Shigella (oryginał do wglądu),
- kserokopia WZW (oryginał do wglądu),
- 2 zdjęcia (35mm x 45mm bez nakrycia głowy na jasnym tle),
- potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej. Wpłatę w wysokości 85 zł należy przelać na konto uczelni nr 06 1600 1462 1022 3358 9000 0007 - dowód wpłaty należy dołączyć do składanych dokumentów.
Informujemy, że rejestracja on-line na wszystkie kierunki
na rok akademicki 2022/2023
została uruchomiona.
na rok akademicki 2022/2023
została uruchomiona.
Zapraszamy do elektronicznej rejestracji kandydatów na studentów.
Przystąpienie do procesu rekrutacji elektronicznej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji zgodnie z treścią rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: RODO) oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych, Dz.U.2018 poz. 1000.
Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji, kandydat na studia zapoznaje się z wysokością i rodzajem opłat związanych z pobieraniem nauki.
! UWAGA !
- Po kliknięciu w przycisk Rekrutacja online zostaniesz przekierowany do wirtualnego systemu rekrutacji Collegium Masoviense.
- Pierwszą czynnością jaką musisz wykonać to utworzenie konta, czyli wybranie dla siebie loginu, hasła oraz kierunku na którym chcesz studiować.
- Prosimy o utworzenie loginu według wzoru: Jan Kowalski = jkowalski.
- Po utworzeniu konta, uzupełnij wszelkie dane potrzebne w systemie. Formularze dopełnienia znajdują się pod linkami w menu po lewej stronie pod nagłówkiem "Rekrutacja".
- Zachowaj login i hasło. Od tego momentu komunikacja pomiędzy kandydatem na studia a Uczelnią odbywać się będzie za pośrednictwem sytemu w którym się rejestrowałeś. Pamiętaj o sprawdzaniu wiadomości w tym systemie !
- Następnie wypełnij dodatkową ankietę znajdującą się pod linkiem pod nagłówkiem "Ankiety" w tym samym menu. Dane te mają na celu usprawnienie procesu dydaktycznego.
- Prosimy o poprawne wypełnienie wszystkich pól, używając dużych i małych liter oraz polskich znaków!
Opłaty dla studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2022-2023
Studia stacjonarne
- • OPŁATA ROCZNA 5300 zł
- • OPŁATA 10-CIO MIESIĘCZNA 530 zł
- • OPŁATA SEMESTRALNA 2650 zł
- • OPŁATA WNOSZONA ZA CAŁY ROK Z GÓRY 5100 zł
Opłaty dla studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2020-2021/2021-2022
Studia stacjonarne
- • OPŁATA ROCZNA 5000 zł
- • OPŁATA 10-CIO MIESIĘCZNA 500 zł
- • OPŁATA SEMESTRALNA 2450 zł
- • OPŁATA WNOSZONA ZA CAŁY ROK Z GÓRY 4800 zł
NASZE ATUTY
- • Wysoko wykwalifikowana kadra naukowo - dydaktyczna gwarantuje wysoki poziom prowadzonych wykładów, konwersatoriów i zajęć praktycznych.
- • Dysponujemy również doskonale wyposażonymi laboratoriami i pracowniami, gdzie nasi studenci nabywają i udoskonalają umiejętności pielęgnacyjne.
- • Praktyki zawodowe odbywają się w renomowanych placówkach medycznych, dzięki którym nasz student zapozna się z tajnikami pracy w zawodzie pod kierunkiem najlepszych specjalistów