
INFORMACJE OGÓLNE:
Rodzaj studiów: wyższe zawodowe
Profil studiów: praktyczny
Tytuł zawodowy: magister
Czas trwania: 4 semestry
Język: studia prowadzone w całości w języku polskim
Forma studiów: stacjonarne i niestacjonarne
Specjalność: ratownictwo medyczne
Zasady rekrutacji: konkurs świadectw
Możliwości dalszego kształcenia:
Absolwent studiów II stopnia kierunku ZDROWIE PUBLICZNE może kontynuować kształcenie w ramach:
- Studiów III stopnia
- Studiów kształcenia podyplomowego
- Studiów specjalizacyjnych w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
Dla naszych studentów Uczelnia planuje organizowanie różnych kursów doskonalących.
Plan kursów zostanie wywieszony dn. 1.10.2014r.
Wymogi wstępne
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia II stopnia Zdrowia Publicznego powinien posiadać dokument potwierdzający ukończenie studiów I stopnia oraz uzyskać pozytywny wynik w procesie rekrutacji określonym w Uchwale Senatu.
Wymogi związane z ukończeniem studiów
Warunkiem ukończenia studiów i otrzymania tytułu magistra jest zrealizowanie programu studiów, zaliczenie modułów obowiązkowych oraz wymaganej liczby modułów fakultatywnych, zaliczenie praktyki, przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej oraz zdanie egzaminu dyplomowego. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie w toku studiów nie mniej niż 120 ECTS.
Praktyki zawodowe
Celem praktyki jest pogłębienie znajomości organizacji i zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz jego instytucji, z uwzględnieniem zainteresowań i temat pracy magisterskiej studenta. Praktyka trwa 3 tygodnie (120 godzin) i odbywa się w trakcie wakacji letnich (o ile termin nie zostanie określony inaczej przez organizatora praktyk).
Podczas odbywania praktyki student powinien:
- Nabyć wiedzę na temat funkcjonowania instytucji, w której odbywa praktykę.
- Zapoznać się z otoczeniem ww. instytucji, jej relacji z innymi uczestnikami systemu ochrony zdrowia.
- Zdobyć praktyczne doświadczenie przez wykonanie zadań określonych przez organizatora praktyki.
- Zebrać materiały przydatne do napisania pracy magisterskiej.
W czasie odbywania praktyki zadaniem studenta jest aktywna obserwacja, angażowanie się w pracę jednostki w stopniu określonym przez kierownika jednostki lub innego pracownika odpowiedzialnego za nadzór nad studentami oraz wykonywanie poleceń osób go nadzorujących. Wybór i zakres aktywności podejmowanych przez studenta zależy od charakteru jednostki i tematu przygotowywanej przez studenta pracy magisterskiej. Czas odbywania praktyki student powinien wykorzystywać w sposób możliwie najbardziej efektywny.
Po odbyciu praktyki student zobowiązany jest do przedstawienia organizatorowi oraz kierownictwu Instytutu zwięzłego raportu, podsumowującego odbytą praktykę. Dokonuje także oceny przebiegu praktyki oraz samooceny: określa stopień, w którym udało mu się zrealizować zakładane cele.
Podstawą zaliczenia praktyki jest stosowne zaświadczenie, podpisane przez kierownika jednostki, w której student odbywał praktykę (lub upoważnioną przez kierownika osobę) oraz sporządzenie wspomnianych powyżej dokumentów raportu z przebytej praktyki i oceny.
Z obowiązku odbycia praktyki mogą zostać zwolnione osoby, które są w stanie wykazać się doświadczeniem w pracy w sektorze opieki zdrowotnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej.
O koncepcji kształcenia i kwalifikacji absolwentów
Ogólne cele kształcenia oraz możliwości zatrudnienia i kontynuacji kształcenia przez absolwenta kierunku: Międzyobszarowe umiejscowienie kierunku ZDROWIE PUBLICZNE w obszarze nauk społecznych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu pozwala na przygotowanie profesjonalnej kadry zdrowia publicznego posiadającej wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające inicjowanie, planowanie, wdrażanie oraz ewaluację działań we wszystkich obszarach życia społecznego oraz na wszystkich szczeblach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w celu poprawy stanu zdrowia populacji oraz zwiększenia efektywności podejmowanych decyzji dotyczących zdrowia.
Celem studiów II stopnia na kierunku ZDROWIE PUBLICZNE jest:
- Nabycie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji do inicjowania, planowania, wdrażania i ewaluowania działań na rzecz zdrowia zarówno na poziomie społeczności lokalnej jak i w wymiarze makrospołecznym;
- Nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji do podjęcia pracy na stanowiskach wykonawczych i kierowniczych w instytucjach realizujących cele i zadania zdrowia publicznego.
- Przygotowanie do dalszego kształcenia na studiach III stopnia oraz studiach kształcenia podyplomowego.
Określenie obszaru wiedzy
Obszar wiedzy: Obszar nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej (50% punktów ECTS). Obszar nauk społecznych (50% punktów ECTS).
Dziedziny nauki
- dziedzina nauk społecznych - nauki o polityce,
- dziedzina nauk ekonomicznych – ekonomia, finanse, nauki o zarządzaniu,
- dziedzina nauk prawnych - nauki o administracji prawo,
- dziedzina nauk medycznych - biologia medyczna, dziedzina nauk o zdrowiu
Program nauczania obejmuje m.in.:
Moduły ogólne: Język obcy (angielski), Technologie informacyjne, Podstawy informacji naukowej i przysposobienie biblioteczne, Szkolenie BHP
Moduły podstawowe: Biostatystyka, Metodologia badań w zdrowiu publicznym, Prawo w ochronie zdrowia, Psychologia zdrowia i jakości życia, Socjologia zdrowia
Moduły kierunkowe: Cywilizacja a zdrowie, Elementy zdrowia publicznego, Epidemiologia i nadzór sanitarno- epidemiologiczny, Gospodarka lekiem i ocena technologii medycznych, Metodyka edukacji zdrowotnej, Nadzór w zdrowiu publicznym, Nowoczesne rozwiązaniami informatyczno-telekomunikacyjnymi w służbie zdrowia, Patologie społeczne, Promocja zdrowia a uzależnienia, Promocja zdrowia i profilaktyka chorób, Rozwój naukowy i zawodowy w zdrowiu publicznym, Zasoby i systemy informacyjne w ochronie zdrowia, Zdrowie środowiskowe, Żywienie w zdrowiu i chorobie a także przedmioty związane z obranymi specjalnościami.
Moduły związane ze specjalnością ratownictwo medyczne: Wybrane zagadnienia z chorób wewnętrznych, pediatrii, ginekologii i położnictwa w praktyce ratownika medycznego, Wybrane zagadnienia z chirurgii szczękowo – twarzowej, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii w praktyce ratownika medycznego, Ratownik na SOR-ze i w służbie ratownictwa medycznego.
Kadra
Bardzo ważne znaczenie dla przygotowania Absolwenta do samodzielnej pracy ma odpowiedni dobór cenionej i o dużym doświadczeniu dydaktycznym kadry uczącej.
Zatrudniani w Collegium Masoviense pracownicy łączą gruntowne przygotowanie teoretyczne zdobyte w trakcie działalności w systemie edukacji na poziomie studiów wyższych z praktyką zawodową zdobytą podczas pracy w wielu instytucjach infrastruktury zdrowia publicznego.
Przedstawiciele naszej kadry dydaktycznej przynależą do czołówki specjalistów tej dziedziny w Polsce oraz cenionych konsultantów europejskich.
Sylwetka absolwenta
Absolwent posiada zaawansowaną – w stosunku do studiów I stopnia – wiedzą z zakresu nauk społecznych i nauk medycznych. Posiada umiejętności umożliwiające włączanie się w realizację zadań profilaktyki i ochrony zdrowia instytucji: państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych – funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia – w zakresie: opieki społeczno-medycznej; promocji zdrowia; edukacji prozdrowotnej; nadzoru sanitarno-epidemiologicznego; organizowania i administrowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz podnoszenia stanu zdrowia społeczeństwa. Absolwent posiada kompetencje do pełnienia funkcji kierowniczych w: instytucjach realizujących zadania z zakresu zdrowia publicznego; publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej; instytucjach ubezpieczeń zdrowotnych; instytucjach rządowych i samorządu terytorialnego; organizacjach pozarządowych; nadzorze sanitarnym – Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz instytucjach działających na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
Absolwent posiada umiejętności szczegółowe:
- identyfikowania i prognozowania zagrożeń i problemów zdrowotnych określonej zbiorowości;
- rozpoznawania wpływu procesów społecznych oraz struktur demograficznych na zdrowie zbiorowości ludzkich;
- planowania, opracowywania, organizowania oraz oceny skuteczności i ewaluacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia dla różnych środowisk społecznych;
- prognozowania i kształtowania struktury i wielkości potrzeb zdrowotnych i usług medycznych ludności;
- merytorycznego i organizacyjnego kierowania zespołami ludzkimi;
- koordynowania działań instytucji; mobilizowania społeczeństwa do realizowania polityki zdrowotnej państwa na szczeblu lokalnym i krajowym;
- zarządzania – w oparciu o normy prawa i nowoczesne techniki zarządzania – zakładami ochrony zdrowia i instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianym zdrowiem publicznym;
- organizowania i zabezpieczania funkcjonowania struktur usług medycznych w zakresie powszechnego i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w obszarze lecznictwa, rehabilitacji, opieki długoterminowej i opieki społecznej;
- zarządzania jednostkami Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Medycznego i systemu informacji kryzysowej; kontrolowania i oceny stanu sanitarno-epidemiologicznego na szczeblu krajowym i regionalnym oraz organizowania działań zaradczych i naprawczych;
- gromadzenia danych i analizy kosztów ekonomicznych usług medycznych, rehabilitacji, profilaktyki i promocji zdrowia;
- wykorzystywania wiedzy o celach i zadaniach zdrowia publicznego w Unii Europejskiej do wzbogacania programów ochrony i promocji zdrowia w środowisku lokalnym; opracowywania ekspertyz, raportów, referatów i publikacji z zakresu zdrowia publicznego oraz korzystania z fachowego piśmiennictwa obcojęzycznego.
Absolwent jest przygotowany do pracy w: instytucjach i jednostkach administracji rządowej wszystkich szczebli zajmujących się problematyką zdrowia i szeroko rozumianym zdrowiem publicznym; jednostkach: nadzoru sanitarnego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ochrony i kontroli środowiska oraz działających w Zintegrowanym Systemie Ratownictwa Medycznego; instytucjach ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych; podmiotach zajmujących się ochroną i promocją zdrowia oraz instytucjach badawczych zajmujących się problematyką zdrowia publicznego. Absolwent jest przygotowany do pełnienia roli eksperta, doradcy lub konsultanta w: jednostkach rządowych i samorządowych wszystkich szczebli, instytucjach pozarządowych oraz stowarzyszeniach i fundacjach.
Absolwent ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach III stopnia (doktoranckich).
O miejscach zatrudnienia absolwentów i warunkach studiowania
Absolwent studiów II stopnia kierunku ZDROWIE PUBLICZNE posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające zatrudnienie w instytucjach sektora publicznego i prywatnego realizujących cele i zadania zdrowia publicznego, takich jak:
- Instytucje rządowe i samorządu terytorialnego trzech szczebli realizujące zadania z zakresu ochrony zdrowia.
- Narodowy Fundusz Zdrowia
- Inspekcja Sanitarna
- Podmioty działalności leczniczej
- Instytuty naukowo-badawcze
- Firmy farmaceutyczne
- Zakłady ubezpieczeń
- Organizacje pozarządowe
Ratownik medyczny po studiach magisterskich może podjąć pracę kierowniczą w zespołach państwowego ratownictwa medycznego na szpitalnych oddziałach ratunkowych, w wojsku, straży pożarnej, straży przemysłowej czy firmach świadczących przewozy medyczne.
O sposobie ubiegania się o przyjęcie na studia
Lista rankingowa utworzona zostanie na podstawie kolejności rejestracji wyznaczanych datą i godziną rejestracji kandydata w uczelnianym systemie elektronicznej rekrutacji, zgodnie z harmonogramem rejestracji na studia.
O przyjęciu na studia Uczelnia zawiadamia pisemnie.
O terminie wpłaty wpisowego oraz harmonogramie wpłat rat czesnego Uczelnia poinformuje w odrębnym piśmie przesłanym do studenta. Płatności należy regulować na indywidualne konto studenta, które zostanie podane w zawiadomieniu.
Dokumenty należy składać w dziekanacie:
Budynek Uczelni ul. G. Narutowicza 35, II piętro, pokój nr 17
W przypadku pytań prosimy pisać na adres e-mail: rekrutacja@cm.edu.pl
tel. 730 111 020
fax. (46) 855 46 64
Telefon czynny w godzinach otwarcia Dziekanatu:
Dziekanat czynny dla studentów:
Dzień | Godziny |
Poniedziałek | NIECZYNNY |
Wtorek | 10:00 - 16:00 |
Środa | DZIEŃ WEWNĘTRZNY |
Czwartek | 10:00 - 16:00 |
Piątek | 10:00 - 16:00 |
Sobota | 09:00 - 17:00 |
Niedziela | WYŁĄCZNIE PO UZGODNIENIU |
UWAGA - Istnieje możliwość skorzystania z usługi lekarza medycyny pracy za pośrednictwem Uczelni.
Wymagane dokumenty:
- wniosek do Rektora o przyjęcie na Uczelnię. Przy składaniu dokumentacji wniosek winien być wydrukowany i podpisany,
- świadectwo ukończenia szkoły średniej (kopia - oryginał do wglądu),
- świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis),
- kserokopia dowodu osobistego (awers i rewers) - oryginał do wglądu,
- kserokopia dyplomu ukończenia studiów zawodowych oraz suplement do dyplomu (oryginały do wglądu).
- skierowania na badanie lekarskie Pobierz formularz ,
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia nauki Pobierz formularz - wystawione przez lekarza medycyny pracy,
- kserokopia książeczki wojskowej (s. 2,3,6,7) - oryginał do wglądu,
- 4 zdjęcia (35mm x 45mm bez nakrycia głowy na jasnym tle),
- potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej. Wpłatę w wysokości 100 zł należy przelać na konto uczelni nr 06 1600 1462 1022 3358 9000 0007 - dowód wpłaty należy dołączyć do składanych dokumentów.
Informujemy, że rejestracja on-line na wszystkie kierunki
na rok akademicki 2023/2024
została uruchomiona.
na rok akademicki 2023/2024
została uruchomiona.
Zapraszamy do elektronicznej rejestracji kandydatów na studentów.
Przystąpienie do procesu rekrutacji elektronicznej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji zgodnie z treścią rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: RODO) oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych, Dz.U.2018 poz. 1000.
Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji, kandydat na studia zapoznaje się z wysokością i rodzajem opłat związanych z pobieraniem nauki.
! UWAGA !
- Po kliknięciu w przycisk Rekrutacja online zostaniesz przekierowany do wirtualnego systemu rekrutacji Collegium Masoviense.
- Wybierz przycisk "REJESTRACJA".
- Pierwszą czynnością jaką musisz wykonać to utworzenie konta, czyli wybranie dla siebie loginu, hasła oraz kierunku na którym chcesz studiować.
- Prosimy o utworzenie loginu według wzoru: Jan Kowalski = jkowalski.
- Po utworzeniu konta, uzupełnij wszelkie dane potrzebne w systemie.
- Zachowaj login i hasło. Od tego momentu komunikacja pomiędzy kandydatem na studia a Uczelnią odbywać się będzie za pośrednictwem sytemu w którym się rejestrowałeś. Pamiętaj o sprawdzaniu wiadomości w tym systemie !
- Prosimy o poprawne wypełnienie wszystkich pól, używając dużych i małych liter oraz polskich znaków!
OPŁATY
Studia stacjonarne
- Czesne 450 zł miesięcznie
- Opłata rekrutacyjna w wysokości 100 zł (jednorazowa opłata przy składaniu dokumentów na Uczelnię) opłata bezzwrotna
- Wpisowe w wysokości 300 zł (jednorazowa opłata po przyjęciu na studia)
Uwaga: dla absolwentów studiów licencjackich naszej uczelni obniżka wpisowego o 150 zł
Studia niestacjonarne
(Zajęcia odbywają się w systemie sobotnio-niedzielnym):- Czesne 420 zł miesięcznie
- Opłata rekrutacyjna w wysokości 100 zł (jednorazowa opłata przy składaniu dokumentów na Uczelnię) opłata bezzwrotna
- Wpisowe w wysokości 300 zł ( jednorazowa opłata po przyjęciu na studia)
Uwaga: dla absolwentów studiów licencjackich naszej uczelni obniżka wpisowego o 150 zł
Studentom wnoszącym opłaty za cały rok lub semestr studiów, przysługują rabaty. Szczegóły w umowie edukacyjnej.
NASZE ATUTY
- Wysoko wykwalifikowana kadra naukowo - dydaktyczna gwarantuje wysoki poziom prowadzonych wykładów, konwersatoriów i zajęć praktycznych.
- Dysponujemy również doskonale wyposażonymi laboratoriami i pracowniami, gdzie nasi studenci nabywają i udoskonalają umiejętności pielęgnacyjne.
- Praktyki zawodowe odbywają się w renomowanych placówkach medycznych, dzięki którym nasz student zapozna się z tajnikami pracy w zawodzie pod kierunkiem najlepszych specjalistów