
INFORMACJE OGÓLNE:
Rodzaj studiów: wyższe zawodowe
Profil studiów: praktyczny
Tytuł zawodowy: licencjat
Czas trwania: 6 semestrów
Język: studia prowadzone w całości w języku polskim
Forma studiów: stacjonarne i niestacjonarne
Zasady rekrutacji: konkurs świadectw
Możliwości dalszego kształcenia: studia drugiego stopnia, kształcenie podyplomowe
Wymogi związane z ukończeniem studiów
Warunkiem ukończenia studiów i otrzymania tytułu zawodowego licencjata jest zrealizowanie programu studiów, zaliczenie modułów obowiązkowych oraz wymaganej liczby modułów fakultatywnych, zaliczenie praktyk, przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej oraz zdanie egzaminu dyplomowego. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie w toku studiów 180 punktów ECTS.
Praktyki zawodowe
Studenci odbywać będą praktyki zawodowe w różnych instytucjach ochrony zdrowia. Zdobywając umiejętności i nawyki menedżerskie absolwent będzie przygotowany do zajmowania kierowniczych stanowisk w placówkach administracji terenowej, szpitalach, przychodniach, oraz innych jednostkach systemu ochrony zdrowia w Polsce.
O koncepcji kształcenia i kwalifikacji absolwentów
Koncepcja kształcenia w Instytucie Zdrowia Publicznego, Collegium Masoviense Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, łączy w sposób zrównoważony wiedzę z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych.
Określenie obszaru wiedzy
Obszar wiedzy: Obszar nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej (50% punktów ECTS). Obszar nauk społecznych (50% punktów ECTS).
Dziedziny nauki
Nauki medyczne – dyscyplina: biologia medyczna
Nauki o zdrowiu
Nauki społecznych – dyscyplina: nauki o polityce publicznej.
Nauki ekonomiczne – dyscyplina: ekonomia, finanse, nauki o zarządzaniu.
Nauki prawne - dyscyplina: nauki o administracji, prawo.
Kierunek Zdrowie Publiczne jest bowiem obszarem interferencji wielu dyscyplin naukowych, co wymaga multidyscyplinarnego choć ukierunkowanego podejścia, zarówno do samego procesu kształcenia jak i do jego rezultatów. Collegium Masoviense Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu proponuje kształcenie którego podstawowym celem będzie zdobywanie wysokich kwalifikacji zawodowych w dziedzinie Zdrowia Publicznego.
Program nauczania obejmuje m.in.:
Moduły ogólne: Język obcy (angielski), Technologie informacyjne, Propedeutyka prawa z elementami prawa z zakresu własności intelektualnej i etyka medyczna, Psychologia medyczna, Socjologia medyczna
Moduły podstawowe: : Podstawy ekonomii, Podstawy ochrony środowiska, Podstawy biostatystyki, Podstawy demografii, Nauka o człowieku, Patofizjologia
Moduły kierunkowe: : Wstęp do ochrony zdrowia, Prawo zdrowia publicznego, Podstawy promocji zdrowia, Programy promocji zdrowia, Podstawy epidemiologii, Wybrane zagadnienia z mikrobiologii i epidemiologii chorób zakaźnych, Finanse publiczne, Ekonomika zdrowia, Systemy zdrowotne, Podstawy zarządzania w ochronie zdrowia, Zarządzanie w organizacji, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, Prawo nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, Ubezpieczenia społeczne, Prawo ubezpieczeń zdrowotnych, Polityka społeczna, Polityka zdrowotna, Międzynarodowe prawo zdrowia publicznego, Europejska polityka zdrowotna
Kadra
Bardzo ważne znaczenie dla przygotowania Absolwenta do samodzielnej pracy ma odpowiedni dobór cenionej i o dużym doświadczeniu dydaktycznym kadry uczącej. Zatrudniani w Collegium Masoviense pracownicy łączą gruntowne przygotowanie teoretyczne zdobyte w trakcie działalności w systemie edukacji na poziomie studiów wyższych z praktyką zawodową zdobytą podczas pracy w wielu instytucjach infrastruktury zdrowia publicznego.
Przedstawiciele naszej kadry dydaktycznej przynależą do czołówki specjalistów tej dziedziny w Polsce oraz cenionych konsultantów europejskich.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów w zakresie zdrowia publicznego będzie mógł wykazać się wiedzą teoretyczną jak i praktyczną w tej dziedzinie, zarówno w obszarze zarządzania jednostkami opieki zdrowotnej, w tym różnego rodzaju zakładami opieki zdrowotnej, promocji zdrowia, epidemiologii, propedeutyki medycyny, zdrowia środowiskowego, żywienia, finansów, polityki społecznej, psychologii, socjologii, międzynarodowych aspektów zdrowia publicznego, nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, biostatystyki i demografii oraz ratownictwa medycznego.
Absolwent w trakcie trzyletnich studiów zdobędzie ponadto wiedzę z zakresu szeregu zagadnień prawa dotyczących infrastruktury zdrowia publicznego, w tym podstaw i warunków prawnych funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej, systemów zdrowotnych i ubezpieczeń zdrowotnych, polityki zdrowotnej, ekonomiki zdrowotnej, zarządzania ochroną zdrowia i gospodarki lekami, zwłaszcza w warunkach reform systemowych i przy uwzględnieniu ogólnoświatowych tendencji w tym obszarze, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany dokonujące się w obszarze Unii Europejskiej i potrzebę dostosowania standardów prawno – organizacyjnych do wymogów wspólnotowych.
Ukończenie studiów I stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne stwarza absolwentom różnorodne możliwości zatrudnienia tak w sektorze opieki zdrowotnej, jak i w instytucjach związanych z szeroko rozumianą dziedziną zdrowia publicznego. Nabyte przygotowanie w ramach trzyletnich studiów Zdrowia Publicznego będzie także możliwe do wykorzystania w przypadku pracy w placówkach naukowo badawczych, organizacjach pozarządowych oraz w środkach masowego przekazu. Takie szerokie spektrum możliwości poszukiwania i starania się o pracę, ale zarazem skutecznego konkurowania na rynku pracy winien zapewnić absolwentowi realizowany program studiów.
Kwalifikacje absolwenta
Absolwent posiada wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz nauk medycznych. Rozumie podstawowe problemy zdrowia publicznego, systemy opieki zdrowotnej oraz polityki zdrowotnej Polski i krajów Unii Europejskiej. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu nauk społecznych i medycznych. Absolwent posiada umiejętności w zakresie: rozpoznawania biologicznych i środowiskowych uwarunkowań zdrowia człowieka, zbiorowości ludzi oraz wzajemnych między nimi relacji; rozpoznawania biologicznych, środowiskowych, demograficznych, społecznych i psychologicznych zagrożeń zdrowia zbiorowości ludzi; realizowania ustawowych kontroli i ocen stanu sanitarnoepidemiologicznego społeczeństwa i środowiska na szczeblu regionalnym; komunikowania wyników ocen stanu sanitarno epidemiologicznego jednostkom nadrzędnym; gromadzenia danych o sytuacji zdrowotnej zbiorowości; realizowania programów dotyczących profilaktyki oraz opieki i rehabilitacji psychospołecznej; wdrażania i koordynowania programów oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia; gromadzenia danych dotyczących ekonomiki i zarządzania ochroną zdrowia w środowisku lokalnym oraz korzystania z fachowego piśmiennictwa obcojęzycznego.
Absolwent posiada kompetencje do zajmowania wykonawczych stanowisk w zakładach opieki zdrowotnej oraz do realizowania świadczeń zdrowotnych i pełnienia różnorodnych funkcji związanych z promocją i ochroną zdrowia w instytucjach państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w zakładach opieki zdrowotnej, oraz instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą ochroną i promocją zdrowia. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
O miejscach zatrudnienia absolwentów i warunkach studiowania
Do miejsc zatrudnienia należą zakłady opieki zdrowotnej, administracja różnych instytucji i jednostek rządowych, samorządowych i pozarządowych zajmujących się problematyką zdrowia publicznego, jednostki wszystkich szczebli nadzoru sanitarnego, ochrona i kontrola środowiska.
O sposobie ubiegania się o przyjęcie na studia
O przyjęciu na studia Uczelnia zawiadamia pisemnie.
O terminie wpłaty wpisowego oraz harmonogramie wpłat rat czesnego Uczelnia poinformuje w odrębnym piśmie przesłanym do studenta. Płatności należy regulować na indywidualne konto studenta, które zostanie podane w zawiadomieniu.
Dokumenty należy składać w dziekanacie:
Budynek Uczelni ul. G. Narutowicza 35, II piętro, pokój nr 17
W przypadku pytań prosimy pisać na adres e-mail: rekrutacja@cm.edu.pl
tel. 730 111 020
fax. (46) 855 46 64
Telefon czynny w godzinach otwarcia Dziekanatu:
Dziekanat czynny dla studentów:
Dzień | Godziny |
Poniedziałek | NIECZYNNY |
Wtorek | 10:00 - 16:00 |
Środa | DZIEŃ WEWNĘTRZNY |
Czwartek | 10:00 - 16:00 |
Piątek | 10:00 - 16:00 |
Sobota | 09:00 - 17:00 |
Niedziela | WYŁĄCZNIE PO UZGODNIENIU |
UWAGA - Istnieje możliwość skorzystania z usługi lekarza medycyny pracy za pośrednictwem Uczelni.
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie na studia. Przy składaniu dokumentacji wniosek winien być wydrukowany i podpisany,
- świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis),
- w przypadku studiów II stopnia (magisterskich) - kserokopia dyplomu ukończenia studiów zawodowych (oryginał do wglądu),
- dowód osobisty do wglądu, w celu potwierdzenia tożsamości oraz poprawności danych zawartych w podaniu,orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia nauki na wybranym kierunku Pobierz wzór formularza - wystawione przez Lekarza Medycyny Pracy; przed wizytą u lekarza należy udać się do Dziekanatu Collegium Masoviense w celu wypełnienia skierowania,
- kserokopia książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych z wynikami badania na obecność pałeczek Salmonella i Shigella (oryginał do wglądu),
- kserokopia WZW (oryginał do wglądu),
- 2 zdjęcia (35mm x 45mm bez nakrycia głowy na jasnym tle),
- potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej. Wpłatę w wysokości 85 zł należy przelać na konto uczelni nr 06 1600 1462 1022 3358 9000 0007 - dowód wpłaty należy dołączyć do składanych dokumentów.
Informujemy, że rejestracja on-line na wszystkie kierunki
na rok akademicki 2022/2023
została uruchomiona.
na rok akademicki 2022/2023
została uruchomiona.
Zapraszamy do elektronicznej rejestracji kandydatów na studentów.
Przystąpienie do procesu rekrutacji elektronicznej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji zgodnie z treścią rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: RODO) oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych, Dz.U.2018 poz. 1000.
Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji, kandydat na studia zapoznaje się z wysokością i rodzajem opłat związanych z pobieraniem nauki.
! UWAGA !
- Po kliknięciu w przycisk Rekrutacja online zostaniesz przekierowany do wirtualnego systemu rekrutacji Collegium Masoviense.
- Pierwszą czynnością jaką musisz wykonać to utworzenie konta, czyli wybranie dla siebie loginu, hasła oraz kierunku na którym chcesz studiować.
- Prosimy o utworzenie loginu według wzoru: Jan Kowalski = jkowalski.
- Po utworzeniu konta, uzupełnij wszelkie dane potrzebne w systemie. Formularze dopełnienia znajdują się pod linkami w menu po lewej stronie pod nagłówkiem "Rekrutacja".
- Zachowaj login i hasło. Od tego momentu komunikacja pomiędzy kandydatem na studia a Uczelnią odbywać się będzie za pośrednictwem sytemu w którym się rejestrowałeś. Pamiętaj o sprawdzaniu wiadomości w tym systemie !
- Następnie wypełnij dodatkową ankietę znajdującą się pod linkiem pod nagłówkiem "Ankiety" w tym samym menu. Dane te mają na celu usprawnienie procesu dydaktycznego.
- Prosimy o poprawne wypełnienie wszystkich pól, używając dużych i małych liter oraz polskich znaków!
OPŁATY
Studia stacjonarne
- • Czesne 435 zł miesięcznie
- • Opłata rekrutacyjna w wysokości 100 zł (jednorazowa opłata przy składaniu dokumentów na Uczelnię) opłata bezzwrotna
- • Wpisowe w wysokości 300 zł ( jednorazowa opłata po przyjęciu na studia)
Studia niestacjonarne
(Zajęcia odbywają się w systemie sobotnio-niedzielnym):- • Czesne 425 zł miesięcznie
- • Opłata rekrutacyjna w wysokości 100 zł (jednorazowa opłata przy składaniu dokumentów na Uczelnię) opłata bezzwrotna
- • Wpisowe w wysokości 300 zł ( jednorazowa opłata po przyjęciu na studia)
Studentom wnoszącym opłaty za cały rok lub semestr studiów, przysługują rabaty. Szczegóły w umowie edukacyjnej.
NASZE ATUTY
- • Wysoko wykwalifikowana kadra naukowo - dydaktyczna gwarantuje wysoki poziom prowadzonych wykładów, konwersatoriów i zajęć praktycznych.
- • Dysponujemy również doskonale wyposażonymi laboratoriami i pracowniami, gdzie nasi studenci nabywają i udoskonalają umiejętności pielęgnacyjne.
- • Praktyki zawodowe odbywają się w renomowanych placówkach medycznych, dzięki którym nasz student zapozna się z tajnikami pracy w zawodzie pod kierunkiem najlepszych specjalistów